01. Genel Bilgi

CopeTract sözleşmelerinizi dijital ortamda yapabileceğiniz ve yönetebileceğiniz bir platformdur.

CLM (Contract Lifecycle Management) sözleşme yönetim platformunun kısaltılmasıdır.

CopeTract; bireyselde kendi sözleşmelerinizi blok zincirde depolayarak hacklenemez, değiştirilemez ve silinemez bir şekilde depolamaktadır. Kurumsalda ise, firmalara özel kalıp sözleşmeler eklemekte, o kalıp sözleşmelerin şirket içerisinde sözleşmelerin yönetilebilmesini sağlamaktadır. Kurumsal ile bireyseli ayıran özelliklerin başında depolama seçeneğinin kurumsalda opsiyonel olması ve özel bir yönetim sisteminin (platformun) entegrasyonudur. Entegrasyonla alakalı detaylı bilgi için …’ya bakabilirsiniz.

Dijital imza, kayıtlı bir işlemdeki bir belgeyi, o belgeyi imzalayan kişiyle güvenli bir şekilde ilişkilendiren elektronik bir doğrulama yöntemidir. Geleneksel imzalardan farklı olarak bu doğrulama tabanlı imzanın taklit edilmesi zordur ve imzalayana özel benzersiz şifreli bilgiler içerir. Bu imzalar, bir kullanıcı, sunucu veya ana bilgisayar tarafından gönderilen bilgilerin o kişiye ait olup olmadığını kanıtlar. Bu sayede, göndericiden alıcıya giden imzalı dökümanın manipüle edilmediği, zaman damgası desteğiyle ispat edilir ve verilerin göndericisinin ve alıcısının kim olduğunu kanıtlamayı sağlar.
02. Hesap Açılışı

Bireysel hesap açarken CopeTract’ın bireysel sayfasına (bireysel sayfa linki yazacak) girip, “giriş yap” butonuna tıkladıktan sonra tarafınıza gelecek bir SMS ya da authantication doğrulamasını yaparak, bireysel panelinize giriş yapabilirsiniz.

Kurumsal hesap açılışı için bir demo isteğinde bulunmanız ya da info@copetract.com adresine email atmanız halinde müşteri temsilcimiz üzerinden görüşme sağlanmaktadır.
03. Hukuki Geçerlilik

CopeTract bireysel tarafta sözleşmeleri blok zincir üzerinde depolamaktadır. Bu sayede sözleşmelerin depolanma yeri ve konumu sürekli değişmekte ve taraflar dışında (CopeTract’ta dahil olmak üzere) kimse sözleşmelere erişemez. Kurumsal tarafta ise depolama kurumun isteği üzerine blok zincir, fiziksel sunucu veya bulut sunucuda depolanır. Bulut sunucuda depolanması halinde şifrelenerek erişim gene taraflara bağlı olmaktadır. Bu sayede KVKK korunmuş bulunmaktadır.

Yasal mevzuata uygun olarak, elektronik imza ve mobil imzaların zaman damgasını da bulundurması ve kimlik tespiti yapılabilmesi neticesinde kullanıcıya veriliyor olması sebebiyle ıslak imza statüsünde eşdeğer kabul edilen elektronik imza türleridir. Ancak, çoğunlukla masrafları ve yaygın olmamasından dolayı, özel teşebbüsler açısından çok tercih edilen bir imzalama yöntemi olmayabilir. Ancak Zaman Damgası + SMS/OTP (Kimlik Doğrulama) ile imzalama yöntemi hem masraflarının düşük olması hem zaman damgası bulundurması hem de kısmen de olsa kimlik tespitini yerine getirmesi sebebiyle ispat açısından kesin delile yakın bir konumda bulunmaktadır. Bankacılık gibi sektörlerde kullanılması Zaman Damgası + SMS/OTP (Kimlik Doğrulama) ile İmzalama yönteminin geçerliliği açısından önemli bir done olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca, şirketimizin sunduğu hizmetler ve başka kimlik tespiti imkanları tanıması sebebiyle avantaj sağlamaktadır.

Yapılan sözleşmeler tamamen geçerlidir. Artık, sözleşmelerinizi CopeTract üzerinden yapabilir, tüm sözleşme süreçlerinizi tek platformdan yönetebilirsiniz.
04. Güvenlik

Blok zincirde depoladığımız sözleşmeleriniz tamamen anonim olarak ve hacklenemez, silinemez, değiştirilemez bir şekilde depolanmaktadır. Eğer kurumsanız ve fiziksel sunucuda depolamayı veya bulut sunucuda depolamayı tercih ettiyseniz sözleşmeleriniz şifrelenerek, yine güvenli bir şekilde depolanır.

Çünkü blok zinciri teknolojisi, dağıtık yapısı, güçlü şifreleme, izleme yeteneği, konsensüs mekanizmaları ve şeffaflık gibi özellikleriyle verilerin güvenliğini ve bütünlüğünü sağlamaktadır.